Alkazar pałac Królewski w Sewilli.

Alkazar – pałac Królewski w Sewilli.

Sewilla, niesamowita historia stolicy Andaluzji
31 maja 2018
Katedra Najświętszej Marii Panny i Giralda w Sewilli
4 czerwca 2018

Dorne kadr z serialu "Gra o tron"

Alkazar, pałac Królewski w Sewilli.

Naszą przygodę w Sewilli, zaczęłyśmy od Pałacu Królewskiego Alkazar.

Dorne kadr z serialu “Gra o tron”

 

Miłośnicy serialu „Gra o tron”, z pewnością znają to miejsce. Wszystkie sceny w rezydencji Domu Martell w Dorne, powstały na terenie pałacu, co ciekawe był to jedyny wypadek gdy Alkazar został na kilka dni zamknięty dla odwiedzających go turystów, ekipa serialowa mogła dokonać zmian w pałacowych ogrodach, na potrzeby filmu. Oglądając serial, jak wielu zachwycałam się pięknem dekoracji, nie sądziłam, że będę miała okazje znaleźć się w scenerii Dorne.

 

 

Alkazar

 

Pierwsze zabudowania na tym terenie pochodzą z VIII wieku, na nich w X w. zbudowano siedzibę Kalifatu Umayyad, o nazwie Al-Muwarak tu przeczytasz więcej o historii Sewilli Samo słowo Alkazar nie odnosi się jedynie do pałacu w Sewilli. Oznacza po prostu „siedziba królewska” i była stosowana w odniesieniu do wielu budowli podczas panowania Maurów na Półwyspie Iberyjskim. Przez kolejne wieki pałac był rozbudowywany, stając się jednym ze znamienitszych siedzib Kalifatu Kordoby, a przez pewinien okres, siedzibą króla.

 

Styl mudejar

 

 

Rekonkwista

W 1248 roku po zajęciu miasta przez Ferdynand III Świętego, zamek został przemianowany na rezydencje królewską i gruntownie przebudowany. Po trzęsieniu ziemi w 1356 roku król Kastylii Pedro I Okrutny (Piotr I), mimo iż był wielkim przeciwnikiem Maurów, postanowił odbudować pałac z w stylu mudejar. Styl ten jest fantastycznym połączeniem budownictwa arabskiego z chrześcijańskim romańskim i gotyckim.  Styl charakteryzuje się ogromnym bogactwem dekoracji ornamentalnych, wykonanych w drewnie, stiuku lub cegle. Takie ozdoby sprawiają wrażenie, że ściany są haftowane i drapowane. Najwięcej budowli w stylu mudejar znajduje się w miastach Andaluzji: Sewilli, Kordobie, Grenadzie i Maladze. Król Piotr I Okrutny sprowadził do Sewilli najlepszych arabskich architektów z Grenady, Toledo i Kordoby. Po blisko 10 latach budowy, powstał niesamowity pałac, łudząco podobny do arabskiego. Przez kolejne lata niemal każdy z władców coś przebudowywał lub dobudowywał.

 

 

 

Krzysztof Kolumb przed obliczem Władców Katolickich

 

 

Przez wieki w murach Alkazaru podejmowano decyzje zmieniające świat. Tu Izabela Kastylijska wraz z mężem Ferdynandem Aragońskim podejmowali decyzję o wyprawie dookoła świata, którą poprowadził Ferdynand Magellan oraz spotykali się z Krzysztofem Kolumbem.  Do dnia dzisiejszego na piętrze znajdują się komnaty królewskie, w których mieszka obecnie panujący król Hiszpanii podczas pobytu w Andaluzji. To czyni Alkazar najdłużej funkcjonującą siedziba królewską na świecie.

 

 

Zwiedzanie

Kolejka przed kasa biletowa do Alkazar

 

 

 

 

Wejściówkę do kompleksu najlepiej zarezerwować przez Internet by nie stać w gigantycznej kolejce, dowiedziałyśmy się o tym niestety dopiero na miejscu tu zarezerwujesz bilet wstępu do Alkazar

Po około godzinnym oczekiwaniu, zakupiłyśmy bilet. Bilet normalny kosztuje 11,5 euro, opcja dodatkowa zwiedzania komnat królewskich 4,5 euro oraz przewodnik audioguia 5 euro. Płatności można dokonywać kartą lub gotówką.

 

 

 

 

 

Alkazar ogrody

 

Po wejściu na teren pałacu poczułyśmy się nieco jak Alicja z Krainy Czarów. Mimo upału poza murami, we obrębie pałacu nie odczuwa się gorąca. Pałac został zbudowany pośród egzotycznego ogrodu z dużą ilością sadzawek, strumyczków oraz  fontann. Wszystko to sprawia, że temperatura jest bardzo sprzyjająca zwiedzaniu. Piękna roślinność i niecodzienny styl budownictwa sprawia wrażenie, że znajdujemy się w kraju arabskim.

Aby niczego istotnego nie przegapić skorzystałyśmy z dostępnej mapki. Zwiedzania jest bardzo dużo, średni czas pobytu w pałacu to 3-4  godziny. Miałyśmy jedynie jeden dzień na Sewillę więc musiałyśmy się spieszyć.

 

 

Wchodząc przez Bramą Lwa – Puerta del León, docieramy na plac Plaza del Triunfo.  To tu król Piotr I Pedro I el Cruel, wydawał swoje okrutne wyroki. Jak można się domyśleć inni uważali że sprawiedliwe. Dlatego ma dwa przydomki Piotr I Okrutny oraz Piotr I Sprawiedliwy.

Łaźnia w Alkazar

 

 

 

 

 

Zwiedzanie rozpoczęłyśmy od łaźni Los Baños de Doña María de Padilla. Znajduje się ona dokładnie pod pałacem gotyckim. Jest to zbiornik na wodę deszczową, o bardzo ciekawej architekturze. Mogliśmy oglądać ją w jednej ze scen 5 sezonu serialu “Gry o tron”. Idealne łuki odbijają się w wodzie, tworząc bardzo interesującą perspektywę. Przy panującym na zewnątrz upale, jest to miłe miejsce na chwilę odpoczynku.

 

 

 

 

 

Pawilonu Carlosa V w ogrodach Alkazar

Ogrody

Następnie udałyśmy się na spacer po egzotycznych ogrodach – Jardines de Alcazar. Od razu widać, ze ogrody były wielokrotnie przebudowywane, w różnych stylach. Mino, iż w pałacu przebywa około 750 turystów, w ogrodach można się „zgubić”. 100 tysięcy metrów kwadratowych zagospodarowanej powierzchni, 200 gatunków i blisko 20 tysięcy roślin tworzą jedne z najpiękniejszych ogrodów świata. Wędrując dróżkami spotykałyśmy fontanny, oczka wodne i korytka doprowadzające do nich wodę. Warto dojść ogrodowymi ścieżkami, aż do pawilonu Carlosa V-  Pabellón de Carlos V , który jest pięknie ozdobiony typowymi dla Andaluzji ozdobnie malowanymi płytkami azulejos.

 

 

 

 

 

 

 

Przez środek parku biegnie pięknie zdobiona loggia. Została zbudowana na pozostałościach arabskiego muru, oddzielającego pałac od miasta. W XVI wieku teren ogrodów został zwiększony i mur znalazł się po środku ogrodu. Wybudowano więc na jego miejscu pięknie zdobioną, dwukondygnacyjną loggię. . Wąskimi schodami weszłyśmy na piętro, by zobaczyć ogród i pałac z innej perspektywy. Wąskim korytarzem, podziwiając park po obu stronach przeszłyśmy do pałacu.

 

 

 

Alkazar Sala Ambasadorów

Pałac

 

 

Pałac składa się z kilku części, znacząco się od siebie różniących. Najbardziej arabski wygląd ma Pałac Króla Pedro – Palacio del Rey don Pedro. Przechodząc z sali do sali, obejrzałyśmy niezliczone ornamenty w stylu mudejar. Patrząc na nie, aż trudno uwierzyć, że wykonane są w kamieniu kilka stuleci temu, wyglądają tak delikatnie. Na ścianach znajdują się również mozaiki z płytek azulejos, sprowadzone zostały  z Grenady.

Najpiękniejsza i najbardziej zdobna jest Sala Ambasadora –  Salon De Embajadores. Zbudowana w XV wieku przez Juana II. Zwieńczeniem Sali jest rzeźbiona w drewnie i pozłocona imponująca kopuła. Symbolizuje ona wszechświat.

 

 

 

 

Alkazar Plac Dziewic

 

 

 

Tuż obok znajduje się Dziedziniec Dziewic – Patio de las Doncellas, dziedziniec z dużym prostokątnym basenem i ścianami dekorowanymi motywami arabskimi. Nazwa wzięła się od legendy, wg której za panowania Maurów, chrześcijańscy królowie zobowiązani byli dostarczać do pałacu 100 dziewic rocznie. Na tym dziedzińcu władca, oglądał przybyłe kobiety.

 

 

 

W zupełnie innym stylu wybudowany został Pałac Gotycki – Palacio Gótico. Składa się z dwóch dużych sal, wypełnionych obrazami i arrasami  z motywami marynistycznymi.

 

 

Płac jest najdłużej używanym pałacem królewskim na świecie. Podczas swojego pobytu w Andaluzji przebywa w nim aktualnie panujący król Hiszpanii, obecnie Filip VI Burbon. Na pierwszym piętrze znajdują się królewskie komnaty. Gdy króla w pałacu nie ma, można je zwiedzać.

Idąc do wyjścia przechodzimy przez pięknie zagospodarowane dawne królewskie stajnie, gdzie znajdują się liczne sklepiki.