Co zjeść na Malcie?

Co zjeść na Malcie?

Co warto przywieźć z Japonii?
23 lipca 2019
Rabat, miasto pod murami, co warto zobaczyć?
20 czerwca 2021

Jeśli lubicie poznawać świat kubkami smakowymi, to koniecznie musicie wybrać się na małą wyspę na Morzu Śródziemnym.

Co można spróbować na Malcie?

  1. Potrawka z królika. To najbardziej typowy maltański specjał, a co za tym idzie  popularne danie turystów. Najczęściej przyrządzany jest w winie  z dodatkami: czosnek, pomidory, kapary czy marchewka. Popularnym daniem jest również makaron z królikiem. Koszt dania 10-15 euro
  • Świeżo złowione ryby. Mimo, że obecnie rybołówstwo nie jest najpopularniejszą formą zarobkowania, w wielu miejscach rybacy nadal wypływają na połowy. Jednym z takich miejsc jest Marsaxlokk, małe i senne miasteczko na wschodnim wybrzeżu. W każdą niedzielę odbywa się tu targ, na który przybywają turyści z całej wyspy. Jest to idealne miejsce by zjeść świeżo złowioną rybę morską. Koszt nie jest niski, szczególne gdy nie ustalimy ceny przed zamówieniem. Tzw za danie dnia zapłacimy nawet 25-35 euro.
  • Owoce morza. Jako że Malta jest krajem wyspiarski, to wszystko co żyje w morzu przerabiane jest na jedzenie. Owoce morza to z pewnością jeden z tych specjałów, które w każdej restauracji przyrządzane są w inny sposób. Ośmiorniczki w sosach i grillowane. Muszle w sosie z wina. Krewetki pieczone i smażone z różnymi dodatkami, sosami lub makaronami. Ceny są zdecydowanie bardziej przystępne niż świeże ryby 10-18 euro.
  • Pizza. Gdy spojrzymy na mapę to zobaczymy, że z Malty na Sycylię jest tylko 80 km nic więc dziwnego, że włoska kuchnia jest tak popularna na tej małej wyspie. Cieniutkie ciasto, pyszny, ciągnący się ser i aromatyczne dodatki to podstawa sukcesu. Ja szczególnie polecam sycylijską pizzę z długo dojrzewającą szynką i rukolą. Koszt pizzy 28 cm 6-12 euro.
  • Makarony. Jak kuchnia włoska to musza być makarony. Najbardziej popularne pasty jak  carbonara  znajdziemy niemal w każdej restauracji. Na Malcie warto jednak spróbować makaronów w innym wydaniu. Wstążki z królikiem lub z owocami morza, często w winnym sosie smakują bosko.

Która pozycja poruszyła Waszą wyobraźnię?