Czy odpoczynek podczas pracy to strata czasu - Życie to podróż - Iwona Hasiec

Czy odpoczynek podczas pracy to strata czasu

6 twarzy Teneryfy, czyli… Najpiękniejsze plaże wyspy
16 kwietnia 2018
Wulkan Teide
19 kwietnia 2018
daj odpocząć swoim myślą

odpoczynek umysłu

Odpoczynek umysłu

Czy przerwa w pracy, czy to strata czasu?

Czy miewasz poczucie zmarnowanego czasu gdy przez moment odpoczywasz w pracy lub gdy Twoje myśli odpływają od pilnych zadań?

Od lat pokutuje przekonanie, że odpoczynek jest konieczny podczas wykonywania pracy fizycznej. Wiele osób uważa, że ciężka praca, to jedynie ta, wykorzystująca nasze mięśnie, a praca umysłowa nie wymaga wysiłku, a co za tym idzie jest lekka. A skoro tak, to po czym wypoczywać?

Takie podejście to MIT, wiele osób mówi, że mniej zmęczyłoby ich kopanie rowów, niż rozwiązanie jakiegoś pozornie nierozwiązywalnego problem. Badania naukowców potwierdzają to. Dziś w krajach o wysokiej kulturze pracy, w firmach bardzo dba się o zachowanie odpowiedniej proporcji pomiędzy pracą i odpoczynkiem. Jest on wręcz obowiązkowy.

Niestety ta wiedza, często jeszcze nie dotarła do nas i do naszych firm.Nie zdajemy sobie sprawy, że nasz umysł potrzebuje wypoczynku w takim samym lub nawet większym stopniu, co nasze mięśnie. Przeciążenie fizyczne objawia się kontuzjami, a zmęczenie umysłowe prowadzi do różnych chorób psychosomatycznych, bezsenności, zaburzeń kardiologicznych i metabolicznych

Wiele firm wie już jak duże korzyści przynosi nawet krótkotrwała przerwa w pracy, szczególnie w sytuacjach kryzysowych. Zysk jest zarówno po stronie pracownika jak i pracodawcy. Osoby które wiele godzin w skupieniu pracują umysłowo zaczynają odczuwać zmęczenie, popełniają proste błędy, które spowodowane są chwilową utratą koncentracji. Wydajność pracy znacząco spada.

Gdy czujemy znużenie, najlepszym rozwiązaniem jest krótka 15-30 minut przerwa i odpoczynek umysłu.

  1. Jeśli jest to możliwe, wyjdź z pracy na spacer najlepiej do parku. Jest kilka powodów by tak zrobić. Dotlenisz mózg, ciągłe przebywanie w zamknięty pomieszczeniu powoduje niedotlenienie naszego organizmy, a to prowadzi do zmęczenia, a nawet senności. Jeżeli pracujemy w klimatyzowanym pomieszczeniu świeże powietrze złagodzi niekorzystne działanie klimatyzacji na nasze oczy. Kolor zielony, przebywanie wśród drzew, kwiatów relaksuje i odpręża, nawet kilkuminutowa przerwa na wypicie kawy na ławce w parku sprawi, że wrócimy do swoich zadań zrelaksowani.
  2. Zrób sobie mały prezent. Świetnym sposobem na znużenie są małe przyjemności, które sobie sprawiamy. Jeśli ustalimy sami ze sobą, że po zakończeniu jakiegoś określonego zakresu pracy, zrobimy przerwę na ulubioną kawę lub ciasteczko, 5 minut poświęcimy mediom społecznościowym czy posurfujemy w sieci, to szybciej i sprawniej zakończymy zadanie, by jak najszybciej otrzymać prezent. Po chwili przyjemności wrócimy do czekających zadań z większym zaangażowaniem.
  3. Oderwij swoje myśli od tego co robisz. Jeśli utknęłaś w martwym punkcie i nie możesz ruszyć dalej, nie znajdujesz rozwiązania, to spędzanie kolejnych chwil nad tym samym tematem nie przyniesie oczekiwanego rozwiązania. Zrób przerwę, oderwij swoje myśli, pomyśl o czymś przyjemnym i wyobraź sobie jak będziesz się czuła, gdy problem zostanie rozwiązany. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że gdy wrócisz po przerwie do swojego zadania, to znajdziesz rozwiązanie, które wcześniej nie przyszło Ci do głowy.
  4. Ruch sprzyja usunięciu zmęczenia, w wielu japońskich firmach pracownicy co kilka godzin maja obowiązkowe ćwiczenia, z naszej perspektywy wydaje się śmieszne że panowie w garniturach ćwiczą na placu przed firmą lub w parku. Badania pokazują, że kilkuminutowe ćwiczenia fizyczne o niewielkim natężeniu, świetnie działają na nasz umysł. Wystarczy kilka głębokich wdechów, wykonanie prostych ćwiczeń, by nasz mózg wrócił do pełnej sprawności. Ruch jest sprzymierzeńcem naszego umysłu. Jeśli uważasz ze dziwnie będzie wyglądało robienie skłonów w Twoim pokoju, to zejdź dwa piętra schodami do toalety lub innego działu zamiast jeździć windą.
  5. Jeśli jesteś bardzo zmęczony i masz wszystkiego dość, skup się pozytywnie na sobie. Pomyśl o czymś przyjemnym, co czeka Cię w najbliższym czasie, może weekendowy wyjazd, wakacje, spotkanie z przyjaciółką. Uśmiechnij się, przywołaj przyjemne myśli, a po kilku minutach Twój zły nastrój powinien minąć. Nie minął ? Daj sobie jeszcze chwilkę.
  6. Zadzwoń do kogoś bliskiego, o pozytywnym usposobieniu. Nic na nas nie działa tak dobrze jak dobry humor bliskiej nam osoby. Dobre samopoczucie jest zaraźliwe.

Pamiętaj Twój umysł, podobnie jak mięśnie potrzebuje odpoczynku. Zadbaj o niego codziennie, a już po kilku dniach zobaczysz, jak proste sposoby mogą wpłynąć na wydajność Twojej pracy.