Czy potrafisz odpoczywać cz 2

Czy potrafisz odpoczywać cz. 2

Czy potrafisz odpoczywać cz.1
14 lipca 2018
Czas za szybko biegnie. A gdzie moje cele?
30 lipca 2018

Jak zadbać o prawidłowy odpoczynek?

O tym dlaczego ważny jest prawidłowy odpoczynek przeczytasz https://zycietopodroz.eu/2018/07/14/czy-potrafisz-odpoczywac-cz-1/

Poniżej 15 sposobów do realizacji od zaraz, które sprawia, że Twój relaks będzie najkorzystniejszy dla Twojego organizmu:

 1. Sen to najlepszy sposób na regenerację organizmu. Jego niedobór to dość powszechna przypadłość. Osoby przemęczone maja często zaburzony poziom melatoniny i trudności z zasypianiem. Zadbaj o to aby kłaść się spać o tej samej godzinie, najlepiej pomiędzy 22-23, kiedy hormony przygotowują nasz organizm do snu. Na początku może być trudno zasnąć o tej porze, pozwól sobie na wyciszenie. Zadbaj by przed snem wywietrzyć sypialnię, zmniejsz nieco temperaturę, wyłącz źródła dźwięku i światła. Bardzo trudno jest zasnąć przy migotającym ekranie telewizora. Spróbuj wyłączyć myśli, wiem że to będzie najtrudniejsze. Nie irytuj się ze nie możesz zasnąć, po pewnym czasie będziesz zasypiać jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Czas przeznaczony na sen nie powinien być mniejszy niż 6 godzin.
 2. W dniu wolnym pozwól sobie odespać cały tydzień, nawet gdy wstaniesz o godzinie 10 tej nic złego się nie stanie.
 3. Zacznij od przeznaczenia kilku minut dziennie tylko dla siebie. Dlaczego nie od razu więcej? Powód jest prosty jeśli wyznaczysz sobie od razu godzinę, to jest mała szansa powodzenia. Tobie czas będzie się bardzo dłużył, a osoby z Twojego otoczenia nie będą respektowały tej decyzji. Wyobrażasz sobie, że mówisz swoim najbliższym ze od dziś masz godzinę tylko dla siebie? Trudno będzie im to zaakceptować, lecz jeśli poinformujesz ich ze 18:00-18:10 to czas tylko dla Ciebie to 10 minut dadzą sobie radę sami.
 4. Ten czas będziesz powoli zwiększać, po miesiącu dodaj kolejnych 5 minut i kolejne. Metoda małych kroków działa najlepiej.
 5. Po kilku miesiącach wprowadź w tygodniu jeden dzień relaksu. W tym dniu będziesz miała zarówno czas dla siebie , jak i dla rodziny. To dzień miłego spędzania czasu. W tym dniu nie pracujesz, nie nadrabiasz zaległości w domu ( wiem, wiem zawsze znajdzie się coś co można poprawić, jeśli jeden dzień nie umyjesz podłóg z pewnością dom nie zarośnie brudem), nie gotujesz (możesz wszystko przygotować dzień wcześniej). Organizujesz sobie cały tydzień tak by ten jeden dzień był tylko czasem relaksu.
 6. Ruch jest jednym z największych sprzymierzeńców regeneracji. Zacznij od krótkich spacerów, bez względu na pogodę wyjdź z domu i przejdź się szybszym krokiem przez kilka minut. Dotlenisz organizm, rozruszasz mięśnie i stawy, poprawisz krążenie. Jeśli masz psa to „przejmij” obowiązek jego wyprowadzania. Z czasem sama zauważysz, że Twoje wyjścia będą coraz dalsze, a czas spędzony na świeżym powietrzu zacznie przynosić Ci wiele radości.
 7. Po pewnym czasie dołącz kolejne aktywności fizyczne, znajdź najlepszą dla siebie formę ćwiczeń, może to być wyciszająca joga, jazda na rowerze, bieganie, czy aktywne zajęcia na sali. Ważne by ćwiczenia sprawiały Ci przyjemność.
 8. Świetne efekty regeneracji umysłu przynoszą medytacje i techniki oddechowe. Pozwól sobie na początku na 2-3 minuty wyciszenia myśli. Trudno jest na początku wyłączyć głosy w naszej głowie, wiec zastąp je kilkuminutowym nagraniem szumu fal, górskiego potoku czy wiatru, z czasem nauczysz się łączyć te chwile z technikami oddechowymi. Takie krótkie chwile relaksu pozwalają zregenerować umysł w każdym miejscu i o każdej porze. Możesz skorzystać z aplikacji na Twój telefon takich jak calm lub headspace. W wersji darmowej, masz kilka medytacji oraz nagrania relaksujące.
 9. Rób weekendowe wyjazdy sama lub z rodziną. Zmiana otoczenia świetnie działa na nasz organizm. Spędzaj czas tak jak lubicie. Ten czas powinien być przyjemnością. Pozwól sobie na spontaniczność, czasami gubiąc drogę odnajdujemy nieprawdopodobne widoki. Wrzuć na luz i poczuj radość z krótkich wyjazdów poza miasto.
 10. Stwórz swój domowy rytuał SPA, możesz zamienić swoją prywatną łazienkę w miejsce odnowy biologicznej. Ulubiony olejek do kąpieli, aromatyczne świece czy kadzidełka pomogą w odreagowaniu ciężkiego dnia. Zapach lawendy, jaśmin, magnolia, cynamon, czy zielonej herbaty uspakaja i wycisza.
 11. Planuj miłe wydarzenia np. wakacje. Już fakt szukania miejsca na urlop, przeglądanie katalogów, czytanie przewodników czy oglądanie zdjęć sprawia, że nasz umysł czuje odpoczynek, jesteśmy Proces planowania jest niemal tak przyjemny jak same wakacje
 12. Znajdź sobie hobby. Może warto wrócić do czegoś co robiłaś dawno temu, a może znajdziesz coś innego. Nie ma znaczenia czy będzie to hodowla storczyków, rękodzieło czy łowienie ryb. Jeśli nie wiesz co to mogłoby być spróbuj, zapisz się na różne warsztaty, w każdym mieście odbywa się ich bardzo wiele, zobacz może w taki sposób odnajdziesz swoje zainteresowania.
 13. Zadbaj o swój rozwój osobisty. Przeczytaj kilka książek, wysłuchaj wykładów, skorzystaj ze szkoleń z zakresu zarządzania czasem, podnoszenia samooceny, motywacji itp. Czas poświęcony na poznawanie swoich potrzeb jest bardzo cenny. Możesz skorzystać z kilkudniowych warsztatów czy tygodniowych wyjazdów połączonych z warsztatami rozwojowymi np. na naszej stronie zycietopodroz.eu
 14. Spotykaj się z pozytywnymi osobami. Znajdź chwilę czasu na kawę z przyjaciółką, wyjdź do kina w babskim gronie, to relaksuje.
 15. Pokochaj siebie, Wiem dzieci, mąż, partner, rodzice oni wszyscy są bardzo ważni ale najważniejsza w Twoim życiu jesteś Ty sama. Pamiętaj, że miłość do siebie to najważniejsze uczucie. Jeśli pokochasz siebie, jeśli będziesz zdrowa, zrelaksowana, szczęśliwa to wszyscy wokół Ciebie będą szczęśliwsi.

Zapraszam na naszego bloga na  stronie www.zycietopodro.eu  oraz na nasz profil na facebooku życie to podróż – Iwona Hasiec