Czy zrobiłaś już test swojej osobowości? - Enneagram - Życie to podróż - Iwona Hasiec

Czy zrobiłaś już test swojej osobowości? – Enneagram

Skąd bierze się zaniżona pewność siebie?
27 kwietnia 2018
Delfiny i wieloryby  kochają Teneryfę
1 maja 2018

Jak zrozumieć samego siebie, jak wytłumaczyć zachowanie innych ludzi? Co sprawia, że jesteśmy tak różni? Dlaczego reagujemy w odmienny sposób na to samo wydarzenie?

Psychologowie od lat dzielą ludzi na różne typy, jednym z najdoskonalszych podziałów jest enneagram – system oparty na wykresie dziewięcioramiennej gwiazdy, dzielący ludzi na dziewięć typów osobowości.

Kiedy powstał Enneagram nie wiemy, wywodzi się prawdopodobnie z Iranu, gdzie był rozpowszechniany na spotkaniach muzułmańskich bractw tajemnych. Do Europy został sprowadzony przez Georgija Iwanowicza Gurdżijewa, kaukaskiego mędrca, który po wielu latach spędzonych na Bliskim Wschodzie w okresie międzywojennym, utworzył w Paryżu Instytut Harmonijnego Rozwoju Człowieka. Gurdżijew przekazywał swoim uczniom, iż w gwieździe enneagramu ukryta jest tajemna moc.

Szerszej grupie odbiorców enneagram został pokazany przez Oscara Ichazo, chilijskiego psychologa. Na pustyni w mieście Arica w Chile od 1970 roku prowadził on treningi, na które przyjeżdżali psychologowie i psychoterapeuci z Ameryki i Europy.

Jego uczeń Claudio Naranjo opracował obecny system typów enneagramu, lecz największą popularność tej metodzie przyniosła publikacja książki „Enneagram” Helen Palmer. Ona również rozpoczęła wielki program badania ludzi i ich problemów psychicznych ta metodą.

Znawcy enneagramu uważają, że każdy człowiek należy do jednego z poniższych typów osobowości:

• Typ nr 1 – Perfekcjonista

• Typ nr 2 – Dawca

• Typ nr 3 – Wykonawca

• Typ nr 4 – Indywidualista

• Typ nr 5 – Obserwator

• Typ nr 6 – Lojalista

• Typ nr 7 – Epikurejczyk

• Typ nr 8 – Szef

•Typ nr 9 – Mediator

 

Nie będę więcej nic pisać. Jeśli chcesz dowiedzieć się kim jesteś, jakie są Twoje predyspozycje, jak reagujesz na otaczający Cię świat i jak świat reaguje na Ciebie, wypełnij bezpłatny test składający się z 36 pytań. Znajdziesz go na stronie www.enneagram-test.hanzo.eu , swój typ osobowości otrzymasz tuz po zakończeniu testu, wraz z pełnym opisem. Możesz również otrzymać wynik testu mailowo.

Chcesz dowiedzieć się kim jesteś i co myślą o Tobie naukowcy? To do dzieła, napisz koniecznie w komentarzu jakie są Twoje wrażenia po teście.