Delfiny i wieloryby  kochają Teneryfę

Delfiny i wieloryby  kochają Teneryfę

Czy zrobiłaś już test swojej osobowości? – Enneagram
28 kwietnia 2018
Droga do Masci
Góry Teno, wyspa w wyspie
2 maja 2018

Delfiny i wieloryby  kochają Teneryfę

Oglądając zdjęcia i filmy z rejsów wodami wokół Teneryfy, często widzimy pluskające się obok jachtu stado delfinów. Często słyszę pytanie. Czy delfiny są tu zawsze? Czy tylko nieliczni mają szczęście zobaczy te fantastyczne ssaki w ich naturalnym środowisku?

Mam dobrą wiadomość dla wszystkich wybierających się na Teneryfę, delfiny tu są. I to nie tylko okresowo, one zamieszkują tutejsze wody przez cały rok. Szczególnie głęboki rów  (ponad 3 000 metrów) pomiędzy Teneryfą, a Gomerą roi się od żyjących na wolności wielorybów i delfinów. Duża głębokość sprawia, że szczególnie te największe ssaki, mają miejsce, by swobodnie szukać pożywienia na dużych głębokościach.

Delfiny

W wodach oceany można spotkać 26 gatunków wielorybowatych, od płetwala błękitnego,  największego ssaka świecie, po orkę, najszybszego ssaka morskiego. Na tym terenie występuje kilka rodzajów delfinów, żyją one w dużych stadach. Są bardzo towarzyskie i nawet w naturalnych warunkach chętne do zabawy. U wybrzeży Wysp Kanaryjskich przyzwyczaiły się do obecności łodzi z turystami. Często podczas rejsu liczną gromadą towarzyszą jachtom, a niekiedy zapraszają do zabawy, wykonując piękne skoki. Najbardziej popularne są delfiny butlonose, to najbardziej rozpoznawalny gatunek. Zwierzęta te u wybrzeży żyją w stadach, po ok. 10 osobników, czasami stada te łączą się ze sobą.  Głównym pożywieniem delfinów są ryby, nurkują po nie nawet na głębokość 300 metrów i pozostają pod woda do 15 minut. Są poza orkami najszybszymi pływakami wśród zwierząt, potrafią rozwinąć prędkość 40 km/h. Występują tu również  jedne z największych delfinów – delfiny Risso, nazywane też szarym. Mają one kształt baryłkowaty i nie posada charakterystycznego dla innych delfinów nosa. Ponadto możemy zobaczyć delfina Calderon, zwyczajnego i tropikalnego.

Inne gatunk

Druga najliczniejszą populacją u wybrzeży wyspy jest grinwald krótkopłetwy, zaliczany jest do delfinowatych, choć swoim zachowaniem raczej przypomina wieloryba. Walenie te żyją w dużych 20-30 osobowych stadach i często możemy je oglądać podczas rejsu. Posiadają charakterystyczny garb, który odróżnia je od innych gatunków.

 

 

 

 

Dużą grupę w wodach Teneryfy tworzą kaszaloty, choć są znacznie rzadziej spotykane podczas rejsów.  Samice i młode żyją w stadach, a samce są samotnikami. Zwierzęta te należą do dobrych nurków, szacuje się że potrafią zejść pod wodą nawet na 3 kilometry i polować na takiej głębokości przez około pół godziny. Następnie wynurzają się na powierzchnię by po kilkudziesięciu wdechach i wydechach, znów zanurkować. Co ciekawe fontanna wody podczas oddychania wyrzucana jest ukośnie.

 

 

Czasami udaje się zaobserwować orki, ich charakterystyczne biało – czarne ubarwienie widoczne jest z daleka. Żyją one w dużych, bo liczących nawet 40 osobników stadach. Polują w bardzo charakterystyczny, zorganizowany sposób. Bierze w tym udział całe stado. Otaczają ławicę ry, a następnie ruchem i dźwiękami zaganiają ryb by stworzyły cisną ławicę. Następnie poszczególne osobniki uderzają ogromnym ogonem, i  ogłuszają ryby. Kolejny etap to uczta dla wszystkich, zjadają ogłuszone ryby,  jedna po drugiej. Orki osiągają wagę  9 ton i mimo swej masy są najszybszymi pływakami. Potrafią płynąć z prędkością 60 km/h. Orki są jedynymi naturalnymi wrogami delfinów i wielorybów.

 

 

 

Jak podaja źródła naukowe, w okolicach Wysp Kanaryjskich żyją również, największe z żyjących na ziemi ssaków, płetwal błękitny. Osobniki tego gatunku osiągają do 30 metrów długości. Płetwal żywi się planktonem i nurkuje do 500 metrów, pozostając pod wodą do 2 godzin, po czym wypływa na powierzchnię by zaczerpnąć powietrza. Podczas oddychania wyrzuca nad sobą fontannę wody. Niestety nie słyszałam by podczas rejsu na Teneryfie ktoś spotkał płetwala błękitnego. Może to i dobrze, przecież byłby kilka razy dłuższy od jachtu z turystami.

Rejsy po wodach Oceany Atlantyckiego.

Wypływając na rejs powinniśmy wybrać odpowiedniego przewodnika znającego zwyczaje ssaków oraz zasady obowiązujące na tego typu rejsach na Wyspach Kanaryjskich.

Główne obostrzenia to:

-zakaz zbyt bliskiego podpływania,

– zakaz karmić waleni,

– zakaz pływać ze zwierzętami,

– zakaz hałasowania.

Zasady te mają sprawić by wszystkie zwierzęta czuły się komfortowo na swoim terytorium, byśmy mogli cieszyć się ich obecnością przez kolejne lata.