Garachico położone jest na północnym – zachodzie wyspy w pobliżu miasta La Orotava. Więcej o La Orotava
Miasto Garachico wraz ze swoim portem założone zostało przez genueńskiego bankiera w 1496 roku. Na przestrzeni XVI i XVII wieku Garachico przekształciło się w główny port wyspy. Wypływały z niego statki załadowane winem i cukrem, przewożąc towary do Ameryki i Europy. Był to okres budowy dobrobytu społeczności Teneryfy, a miasto i jego mieszkańcy zarabiali fortuny na handlu z Nowym Światem.
Pierwsze problemy pojawiły się w 1646 roku, doszło do osunięcia się ziemi, w wyniku którego zginęło ok. 100 osób, a 40 statków zostało zatopionych. Wulkan Teide odegrał ogromna rolę w historii Garanchico. Więcej o wulkanie Teide
5 maja 1706 roku wybuch wulkanu Arenas Negras, na zboczach Teide, zakończył złoty okres w historii miasta. O świcie, siedem warstw lawy spłynęło po zboczu Garachico, równając z ziemią i grzebiąc znaczną część miasta, a przede wszystkim port, który został praktycznie całkowicie zniszczony. Pomimo tego, nie było ofiar śmiertelnych. Po tej katastrofie naturalnej, statki handlowe zaczęły korzystać z portu w Puerto de la Cruz, a Garachico pozostał zaledwie małym portem rybackim.
Warstwa lawy, która dotarła do morza i zastygła tworząc duże obszary nowej ziemi. Miasto powiększyło się o powstałe skupisko naturalnych basenów z morską wodą, znane jako El Caletón.
W basenach tych powstało kąpielisko, z którego chętnie korzystają zarówno turyści jak i mieszkańcy. Turkusowa woda z oceany przelewa się przez pola lawy napełniając niecki słoną wodą. Drabinki pozwalają bezpiecznie schodzić do wody, a w okresie letnim nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwają ratownicy. Naturalne kąpielisko, niespotykanego poza Teneryfą, poza możliwością kąpiel słoneczną i wodnej oferuje możliwość skosztowania kanaryjskich specjałów w pobliskiej restauracji, na polu lawy.
Garachico to piękne kanaryjskie miasteczko, z typowa zabudową, starym zamkiem San Miguel z XVI wieku oraz nowym portem, wybudowanym na miejsce zniszczonego w wyniku erupcji w 1706.