Gdzie najlepiej zjeść sushi. - Życie to podróż - Iwona Hasiec

Gdzie najlepiej zjeść sushi.

Hotele w Japonii
6 czerwca 2019
Ryokany tradycyjne japońskie hotele
10 czerwca 2019

Japonia

Restauracji serwujących sushi jest bardzo dużo, te najbardziej ekskluzywne proponują swoim klientom dodatki z najwyższej półki cenowej, jak licytowane na targach rybnych za setki tysięcy dolarów tuńczyki. Ceny w takich miejscach są bardzo wysokie.

Bardzo dużo jest miejsc, gdzie ceny są bardziej przyjazne, a jakość bardzo dobra.
Ja szczególnie polecam małe rodzinne knajpki w miastach nadmorskich, gdzie podawane jest sushi z dodatkiem świeżo złowionych ryb np. w Kii Katsura serwowane jest sushi jedynie z różnymi gatunkami tuńczyka, gdyż w tym miejscu znajduje się druga po Tokio największa giełda tuńczyków.


Popularną formą jest kaiten-zushi, czyli „sushi z taśmy”. W lokalu centralne miejsce zajmuje ruchoma taśma, dookoła której ustawione są miejsca siedzące dla klientów. Sushi master przygotowuje porcje na oczach klientów, następnie umieszcza je na talerzykach, które przesuwają się na taśmie. Klienci wybierają gotowe „nadjeżdżające” porcje wg uznania lub zamawiają klikając odpowiedni obrazek na tablecie, znajdującym się przy każdym miejscu. Rozliczenie następuje po zliczeniu ilości pustych talerzyków. Koszt pojedynczego talerzyka może być różna (wówczas mają one inny kolor) i wynosi 120-180 jenów (4-7 zł) Co ciekawe herbata zielona najczęściej jest z cenie.


Jeśli nie mamy czasu na wyjście do restauracji, możemy kupić gotowe zestawy w każdym sklepie. Sushi jest zawsze świeże, sprzedawane są tylko robione w dniu sprzedaży. Często wieczorami sklepy znacząco obniżają ceny takich zestawów, gdyż niesprzedane produkty są wyrzucane. Jakość takich produktów jest całkiem dobra