Góry Teno, wyspa w wyspie - Życie to podróż - Iwona Hasiec

Góry Teno, wyspa w wyspie

Delfiny i wieloryby  kochają Teneryfę
1 maja 2018
Złodzieje marzeń.
4 maja 2018
Droga do Masci

Droga do Masci

Góry Teno

Wiejski raj na Teneryfie – Park Wiejski Teno.

Góry Teno obejmują niemal całą zachodnią część wyspy. Wydaje się stanowić zachodnie zbocze wulkany Teide. Więcej o wulkanie Teide, tutejszy krajobraz jest niepodobny do innych miejsc na Teneryfie.
Spacerować po Teno to tak jakby chodzić po wyspie położonej wewnątrz innej wyspy. Ten masyw górski o wysokości przekraczający 1300 metrów  jest prawie całkowicie otoczony przez morze.Na początku istnienia Teno stanowiło osobną wyspę, dopiero na przestrzeni wieków, w wyniku działań sejsmicznych połączyło się wraz z innymi wyspami, tworząc obecna Teneryfę. Proces ten trwał bardzo długo i izolacja Gór Teno sprawiła, że występują tu unikalne rośliny i zwierzęta. Również ukształtowanie terenu, duże góry, wąskie i wysokie doliny sprawiły, iż w dolinie znajdziemy inna architekturę oraz odmienne zwyczaje niż na pozostałym terenie Teneryfy.

Droga do Masci.

Dojazd w góry Teno jest bardzo utrudniony, mimo iż w ostatnich latach przebudowano i rozbudowano drogi przejazd przez góry Teno to karkołomne zadanie. Wijąca się droga dostarcza ekstremalnych przeżyć, zbudowana jest na  zboczach głębokiego i bardzo stromego kanionu, a trasa przypomina wijącego się węża. Jedyne ograniczenie w postaci niskich słupków w białym kolorze, bardziej przeraża, niż uspokaja, gdyż za słupkami jest niemal pionowe zbocze góry. Uwielbiam to miejsce i gdy tylko jestem na wyspie, przyjeżdżam tu by pokonać po raz kolejny drogę do Masci. Więcej o tym w kolejnym wpisie. Prowadzenie samochodu to zadanie dla osób o stalowych nerwach.  Droga jest tak wąska, ze każda mijanka to spora dawka adrenaliny, szczególnie mijanka z autobusem. Pasażerowie najczęściej maja jeszcze większy powód do stresu, w końcu to oni widzą niemal pionowe zbocze, z którego co jakiś czas na drogę spadają kamienie.  Za to widoki trudno zapomnieć i możemy poczuć się jak bohaterowie Szybcy i wściekli 6″ 


Zachodnie wybrzeże.

Aby dotrzeć na wybrzeże i spojrzeć na ocean mamy dwie możliwości. Jedna to 4-5 godzinny treking wąwozem Masci do portu o tej samej nazwie. Wioska ta połączona jest z cywilizacją jedynie kursującymi łodziami z Santiago del Teide, nie ma drogi dojazdowej. Drugie rozwiązanie to przejazd samochodem z Benavista del Norte, poprzez Mirador Punta del Fraile, aż do Punta de Teno. Droga ta prowadzi  nadmorskim klifem na sporej wysokości, po drodze zbudowano dwa długie tunele. Ktoś jednak zupełnie zapomniał by je oświetlić. Jedyne źródło światła to dwa otwory, w połowie tunelu , z widokiem na ocean. To kolejna droga tylko dla odważnych. Przy okazji potrzeba sporo determinacji by trafić na właściwą drogę, gdyż jest bardzo słabo oznakowana.

latarnia morska Punto de Teno

Najdalej wysuniety na zachód punkt wyspy – Punta de Teno

Punta de Teno to najdalej wysunięty na zachód punkt Teneryfy. Znajduje się tu  najlepszy punkt widokowy na zachodnie wybrzeże z monumentalnymi skałami Los Gigantes i Santiago del Teide. Idealne miejsce na fantastyczne zdjęcia. Dla wielbicieli kąpieli, zrobiono zejście na kamienista plażę, tuż obok stoi zacumowanych kilka  rybackich łódek. Najbardziej widocznym z oddali punktem jest latarnia morska, tuż przy niej znajduje się przystań lecz nie widziałam, by jakikolwiek statek tam przypływał. Niestety gdy byliśmy na Punta de Teno, teren latarni był zamknięty. Będą już w tym miejscu warto pojechać na północ, wzdłóż wybrzeża  do Garanchico miasta zniszczonego w 1704 roku przez wybuch wulkanu oraz do La Orotava więcej o La Orotava

Przyroda i tradycje w górach Teno

Park Wiejski Teno to obszar chroniony, w miejscowości El Palmer znajduje się centrum dla odwiedzających park. Pokazany jest związek pomiędzy przyrodą, a lokalną społecznością. Przyroda w Górach Teno jest bardzo różnorodna, gęste lasy wawrzynowe w  Monte del Agua,  gąszczy roślin kaktusowatych w wąwozie Masca, strome urwiska bez roślinności.

Największe atrakcje Gór Teno:

  1. Urwisko Los Gigantes
  2. Wąwóz Masca
  3. Przejazd drogą do Masci
  4. Punta de Teno.

Opisze je w kolejnych wpisach.