Gdzie szukać zakwaterowania podczas wyjazdu do Japonii?

Gdzie szukać zakwaterowania podczas wyjazdu do Japonii?

Parki Narodowe na Sri Lance.
8 maja 2019
Co zjemy w Japonii?
4 czerwca 2019


Najbardziej oczywistą opcją dla wielu osób są hotele trzygwiazdkowe z wygodnymi łóżkami, prywatną łazienką i klimatyzacją (szczególnie latem to bardzo ważne gdyż temperatury sięgają 35 st. C). Opcja ta w miastach turystycznych jest dobra pod warunkiem dokonywania rezerwacji z 8-10 miesięcznym wyprzedzeniem. Wówczas można znaleźć hotel położony w dobrej lokalizacji (blisko punktów turystycznych) w cenie ok 1000 jenów za pokój dwuosobowy (ok 320 zł). Opcje z ostatniej chwili są dość ryzykowne gdyż pomimo wielkiego bumu budowlanego w wielu miastach turystycznych jak Tokio, Kioto czy Osaka poziom rezerwacji takich pokoi wynosi 98-99% (Booking w terminie naszego pobytu w Kioto 9-14 maja).

Druga popularna opcja dla osób podróżujących budżetowo to noclegi w prywatnych domach w Japonii niemal nie istnieje. Serwisy typu Airbnb nie są popularne. Są dwa powody takiego stanu rzeczy:

  1. Młodzi Japończycy mieszkają w bardzo małych mieszkaniach, najczęściej są to kawalerki z łazienką lecz nie posiadające kuchni (mieszkańcy jadają na mieście) i nie maja warunków do przyjmowania gości pod swój dach. Mieszkania większe, kilkupokojowe zajmuje cała rodzina i również nie mają wolnych pokoi.
  2. Japończycy są narodem bardzo skrytym i bardzo dbają o swoją sferę prywatną. Zapraszanie obcej osoby nawet na posiłek nie leży w ich naturze, a co dopiero nocleg gaijin (osoba spoza wysp).

Jakie więc opcje noclegów pozostają?

Z tych bardziej typowych to:

  • apartamenty
  • pensjonaty
  • wille
  • hotele ekonomiczne
  • hostele
  • pokoje wieloosobowe ze wspólnymi łazienkami

W Japonii występuję również nie spotykane (lub mało popularne) w innych miejscach na świecie

– hotele kapsułowe

-hotele miłości

– ryokany

O tych trzech sposobach na nocleg w Japonii opowiem w kolejnych wpisach.