Kalima, burza piaskowa nad Teneryfą.  - Życie to podróż - Iwona Hasiec

Kalima, burza piaskowa nad Teneryfą. 

Kwiatowe dywany La Orotava
La Orotava, miasto kwiecistych dywanów
20 kwietnia 2018
Ostatni samuraj z Tomem Cruisem
Świątynie Engyo-ji, Ostatni samuraj, miejsce z filmu
21 kwietnia 2018
kalima

Kalima, burza piaskowa nad Teneryfą. 

Kalima, burza piaskowa nad Teneryfą.

Od kilku dni słowo kalima jest odmieniane przez wszystkie przypadki przez mieszkańców i turystów na Wyspach kanaryjskich. Cóż to takiego i dlaczego powoduje tak gwałtowne, negatywne reakcje?

Kalima to zjawisko atmosferyczne, bardzo rzadko występujące na Wyspach Kanaryjskich najczęściej jesienią i zimą, związane jest z burzami piaskowymi nad marokańskim obszarem Sahary, przy jednoczesnym wschodnim wietrze, zwanym sirocco.

Wiatr ten przenosi gorące masy powietrza wraz z ziarenkami saharyjskiego piasku, ponad 100 kilometrów nad Oceanem
Atlantyckim, zmieniając w ciągu jednego dnia pogodę na wyspach.

Temperatura gwałtownie wzrasta o około 10 stopni, jesienią i zimą do 30 stopni, a latem nawet do 40 st. C. Nad wyspy nadciągają niekończące się chmury pisku, które zmieniają błękitne niebo w szarość, widoczność spada do 1-2 km.

Zjawisko to najczęściej dotyczy wysp położonych najbliżej afrykańskiego kontynentu tj. Lanzarote i Fuerteventury. Czasami wiatr jest tak silny, że obejmuje cały obszar wysp.

Drobinki piasku są dosłownie wszędzie, ciężko się oddycha, oczy są podrażnione, skóra piecze, piasek dociera do każdego obszaru naszego ciała.

Zjawisko to jest bardzo uciążliwe, a także niebezpieczne dla osób starszych, małych dzieci oraz osób z zaburzeniami krążenia, astmą czy alergiami.

Kalima to oczywiście problem dla turystów, pogoda jest uciążliwa tak bardzo, że większość osób nie opuszcza klimatyzowanych, szczelnie zamkniętych pomieszczeń. I jak tu cieszyć się urlopem w takich warunkach?

Czy można uciec przed piaskiem?

Na pogodę nie mamy wpływu. Jest jedno dość proste rozwiązanie. „Uciec” z wschodniej części wysp.

Jeśli nasz urlop spędzamy na Lanzarote czy Fuerteventurze to możemy próbować przenieść się na zachodni brzeg wyspy (wiatr wieje z zachodu). Na plaży Famara na Lanzarote lub La Pared, El Cotillo czy plaży Cofeta na Fuerteventura, wiatr powinien być znacznie mniej uciążliwy.

Na wyspach: Teneryfa, Gran Canaria czy La Palma najlepiej w tym czasie pojechać w góry, znajdujące się w centralnej części wysp. Są one na tyle wysokie, że na wysokości ok. 1500 m npm. wyjedziemy ponad chmury niosące piasek i znów zobaczymy piękne, błękitne niebo. Jest to dobry czas by zdobyć wulkan Teide na Teneryfie Więcej o wulkanie Teide czy Roco Nublo na Gran Canarii. Dla miłośników plażowania rozwiązaniem może być plaża Amadores lub Taurito na Gran Canarii, a na Teneryfie okolice Puerto de Santiago czy Puerto de la Cruze.

Kalima nie jest zjawiskiem zbyt częstym, wielokrotnie przez ostatnich 20 lat byłam na wyspach i niestety nigdy nie miałam okazji by przekonać się na własnej skórze, jak to jest, gdy wieje marokańskie sirocco. Może kiedyś się uda…….