Katedra Najświętszej Marii Panny i Giralda w Sewilli

Katedra Najświętszej Marii Panny i Giralda w Sewilli

Alkazar – pałac Królewski w Sewilli.
2 czerwca 2018
Sewilla perła Andaluzji
30 czerwca 2018

Katedra Najświętszej Marii Panny

Katedra Najświętszej Marii Panny i Giralda w Sewilli

Dziś kolejna część naszej przygody w Sewilli. Tu przeczytasz o ciekawej historii tego miasta.

Katedra

Katedra NMP

Tuż poza murami Alkazar, znajduje się największa katedra gotycka na świecie – Katedra Najświętszej Marii Panny – Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla.  W 1248 roku król Ferdynand III Święty zdobył Sewillę i przekształcił Wielki Meczet w kościół chrześcijański. Pod koniec XIV wieku, Alonso Martineza zaprojektował katedrę i w 1401roku zaczęła się rozbudowa świątyni. W założeniu, pięcionawową budowla, na palnie prostokąta 116 x 76 m.  miała symbolizować zwycięstwo chrześcijaństwa nad islamem. „Wzniesiemy świątynię tak wielką, że ci którzy ją ujrzą uznają nas za szaleńców”.

Najpierw obeszłyśmy katedrę dookoła, już z zewnątrz robi ogromne wrażenie. By okrążyć cały budynek, potrzebowałyśmy sporo czasu. Tu wszystko jest monumentalne. Potężne drzwi główne z pięknie zdobionym portalem i rozetą. Aby zobaczyć wewnątrz, musiałyśmy poczekać w kolejce ok. 10 minut. Bilet wstępu do katedry i na wieżę kosztuje 10 euro. Możliwe jest również zwiedzanie z przewodnikiem dachu katedry, lecz na to nie miałyśmy czasu.

Wnętrze katedry wprawia w osłupienie. Jest ogromna. W pierwszej chwili zauważyłyśmy ogromną kolorowa rozetę nad drzwiami wejściowymi (zamknięte), przez którą wpadające promienie słońca nadawały wnętrzu złotą poświatę. Dopiero po chwili zorientowałyśmy się, ze złoty kolor pochodzi od pozłacanych polichromii.

Ołtarz główny

Ołtarz główny

W nawie głównej znajduje się największy na świecie ołtarz. Zaprojektował go flamandzki artysta Pieter Dancart w 1482 roku. Budowano go przez 82 lata. 28 metrów wysokości, 45 scen biblijnych  wykonanych z drewna pokrytego złotem. W środku znajduje się postać Najświętszej Marii Panny – Virgen de la Sede de Sewilla. Kuta, żelazna brama w stylu plateresco, oddziela kaplicę główną od reszty świątyni.

Grób Kolumba w Katedrze NMP

Grób Krzysztofa Kolumba

Po prawej stronie nawy głównej znajduje się grób Krzysztofa Kolumba. Został on zbudowany w XIX wieku. Jego trumną niosą czterej rycerze symbolizujący cztery wielkie królestwa: Kastylii, Nawarry, Aragonii i Leonu.

 

Skarbiec Katedry NMP

Skarbiec

Nieco dalej, w katedralnym skarbcu – Sacristia Mayor znajdują się dzieła sztuki najwybitniejszych malarzy i rzeźbiarzy: Goya, Pedro de Campana, Mueillo, Francisco Herrera. Znajduje się tu również 3,5 metrowej wysokości ostensorium eucharystyczne – Custodia de Arfe. 350 kg rzeźbionego srebra. Ponadto wykonane ze złota i kamieni szlachetnych relikwie, tabernakula, kielichy , księgi, szaty oraz korony Matki Boskiej i Dzieciątka

 

wieża Giralda

Giralda

Po lewej stronie nawy głównej wejdziemy do jedynej pozostałości po muzułmańskim meczecie, dzwonnicy o nazwie Giralda. Została zbudowana  w 1184 roku,  jako minaret meczetu Almohadów. Do jej budowy użyto materiałów z rozebranych budowli romańskich.

 

Widok z wieży Giralda.

 

Minaret nie posiadał schodów, jedynie pochylnie, którymi muezini mogli wjeżdżać konno na szczyt, by wygłosić wezwanie do modlitwy. Po zdobyciu Sewilli przez Kastylijczyków, zrzucono wieńczącą wieżę miedzianą kulę i zastąpiono krzyżem. W kolejnym wieku dobudowano dzwonnice i balkony, a na szczycie umieszczono 4 metrowy posąg, symbol Wiary.  Wejście na szczyt zabiera nieco czasu lecz widok jest wart wysiłku.

Widok z wieży

Wychodząc z katedry przeszłyśmy przez piękny plac obsadzony drzewkami pomarańczy.