La Orotava i kwiatowe dywany

La Orotava, miasto kwiecistych dywanów

Wulkan Teide
19 kwietnia 2018
kalima
Kalima, burza piaskowa nad Teneryfą. 
21 kwietnia 2018
Kwiatowe dywany La Orotava

La Orotava

La Orotava to piękne miasto na północy Teneryfy. Położone jest w dolinie o tej samej nazwie, w odległości kilku kilometrów od wybrzeża. Zamieszkuje je ok. 40 tysięcy mieszkańców. Mimo oddalenia od głównych kurortów, jest jedną z największych atrakcji wyspy. Pomimo upływu wieków miasto zachowało swój kolonialny charakter. Tu możemy zobaczyć jak żyli mieszkańcy, gdy Hiszpania była kolonialna potęgą od Dalekiej Azji po Amerykę Łacińską.

Wyspy Kanaryjskie, a w szczególności Teneryfa i Gran Canaria, były centrum ówczesnego handlu. W portach ładowano na statki broń, węgiel, żywności i wodę pitną na dalsza podróż przez oceany. Wielu kupców już na Kanarach sprzedawało swoje towary, a mieszkańcy wyspy sprzedawali je dalej na kontynencie. Tak powstawała potęgo gospodarcza wysp. Ślady tego dobrobytu zobaczymy w La Orotavie.  Piękne pałace arystokratów otoczone angielskimi ogrodami. Wille kupców i bogatych mieszczan. Bogate kościoły o przedziwnych kopułach i barkowe klasztory. Monumentalne jak na wyspy budynki użyteczności publicznej i okazałe place. Przenoszą nas do XVI – XVII wieku. Przemierzając wąskie uliczki, przystając przy dających ochłodę fontannach czy odpoczywając w parkach zapominamy na chwile, że żyjemy w XXI wieku. Tu czas się zatrzymał.

Kwieciste dywany

Największą ciekawostką La Orotava jest zwyczaj, wykonywania z okazji święta Bożego Ciała, ulicznych kwiatowych, dywanów. Mieszkańcy miasta usypują kolorowe mozaiki z kwiatów i różnokolorowych piasków, na wyznaczonych ulicach i placach. Rok rocznie powstają nowe kwiatowe arcydzieła, głównie o tematyce religijnej. Największa mozaika o powierzchni 870 m2 powstaje w centrum miasta, na placu Ayuntaminento. By zobaczyć te niesamowite obrazy musimy odwiedzić miasto w okresie święta Bożego Ciała. Będąc tu w innym terminie warto udać się do Muzeum Alfombras, zebrano tu wiele cennych informacji o tej  tradycji. Możemy podziwiać wiele eksponatów związanych z kwiatowymi dywanami.

 Co Warto zobaczyć w La Orotava

Casa de los Balcones to najsłynniejsza budowla miasta. Zbudowana w 1632 roku w stylu barokowym, wyróżnia się pięknymi drewnianymi balkonami. Ozdobne balkony są typową zabudową kanaryjską ludzi zamożnych. Na icg budowę mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi, gdyż drewno było bardzo cennym materiałem budowlanym. Wnętrze budynku to piękny dziedziniec z licznymi egzotycznymi roślinami i wielobarwnymi kwiatami.  Warto również odwiedzić część mieszkalną i przekonać się, jak żyła arystokracja Teneryfy.

Naprzeciwko Casa de los Balcones znajduje się Casa del Turista . Budynek został zbudowany w 1590 roku, a obecnie jego największa atrakcją jest taras, z którego rozciąga się piękny widok na dolinę La Orotava.

Inglesia de la Concepcion (Kościół Niepokalanego Poczęcia) to najpiękniejszy kościół Teneryfy. Zbudowany został w 1877 roku w stylu barokowo- neoklasycystycznym. Czerwono – różowa kopuła jest najbardziej charakterystycznym elementem tej świątyni. Wnętrze bazyliki nie jest bardzo okazałe  jak wnętrza świątyń na kontynencie, lecz jak na kanaryjskie standardy jest bogaty.

Plaza de la Constitucion to plac w centrum miasta z licznymi drzewami w cieniu których ustawiono liczne ławeczkami. Na środku placu znajduje się budynek o nazwie Kiosco. Przylegające do placu budynki to między innymi dawny klasztor Convento de Nuestra Señora de Gracia  oraz barokowy kościół św. Augustyna.

Zwiedzanie miasta warto zakończyć w  ogrodzie botanicznym, utworzony został w 1788 roku. Znajdziemy tu typowe rośliny kanaryjskie, w tym gatunki endemiczne oraz egzotyczną roślinność z całego świata.