Przed pierwszą wizytą na Malcie czytałam wiele przewodników i opracowań by wiedzieć co chcę na wyspie zwiedzić. Nie do końca rozumiałam dlaczego Mdina i Rabat raz opisywane są osobne, raz łącznie. Niektórzy autorzy chyba nigdy nie dotarli do tego miasta i dlatego dość specyficzne opisy pojawiały się w publikacji.
Rabat
Dość powiedzieć iż oba miasta od czasów pierwszych osadników, przez wieki funkcjonowały jako jedno miasto. Wspólnie stanowiły pierwszą stolicę wyspy. Więcej o historii. Wszystko zmieniło się po zdobyciu wyspy przez wojska arabskie w 870 roku. W celu zabezpieczenia przez podbojem Saraceni otoczyli część stolicy murem obronnym. W ten sposób wybudowali niezdobytą twierdzę nazwaną po prostu Mdina (miasto), pozostały terem pozostający poza murami nazwano Rabat (podmiejski). Od tego czasu historia obu miast jest inna. Na przestrzeni wieków Mdina była coraz bardziej odgradzana, powiększano mury dobudowano fosę. Co wart zobaczyć w Mdinie przeczytasz tutaj Rabat nie mając murów mógł powiększać swoją powierzchnię.
Rabat uliczki
Dojazd do Rabatu jest prosty autobusem z dworca głównego Valletta lub autobusami z lotniska na północ wyspy. Wysiadamy na przystanku Rabat, kierując się w stronę parku dojdziemy do Mdiny, natomiast idąc nieco w dół i uliczką przy pomniku wchodzimy w wąskie uliczki Rabatu. Sam spacer jest bardzo przyjemny,mijamy pięknie udekorowane rzeźbami i porcelanowymi obrazkami fasady budynków, małe restauracje z wewnętrznymi ogrodami, kawiarenki serwujące lokalne ciasteczka migdałowe i figowe oraz miejscowy napój Kinni. Część kamienic jest zniszczona jak na całej Malcie, podobno to “zasługa” skomplikowanego prawa spadkowego. Największą atrakcją Rabatu są katakumby nazywane Katakumbami Św. Pawła. I nie ma znaczenia, że święty nie ma z nimi nic wspólnego prócz przylegającego kościoła i groty jego imienia. Powstały dwa wieki po bytności apostoła na tym terenie. Zostały wykute w skale wapiennej w III wieku przez chrześcijan jako miejsce pochówku około W mieście jest kilka kościołów osób (tyle ciał znajduje się w ich wnętrzu). Na powierzchni 2200 metrów kwadratowych znajduje się główna krypta z okrągłym stołem i ławami, w której odbywała się wczesnochrześcijańskie uroczyste wieczerze (agapy). Dalej znajduje się pomieszczenie będące kaplicą z ołtarzem. Na terenie kompleksu zobaczymy również różne typy grobów, w tym groby dzieci.
Rabat udekorowane ulice z okazji dni patrona św. Pawła
Katakumby przez wieki uległy zniszczeniu, szczególnie podczas arabskiego panowania na wyspie z tego zostały porzucone i zdewastowane. Częściowo zostały ponownie wykorzystane po przejęciu wyspy przez chrześcijan i stanowiły sanktuarium. Dziś możemy zwiedzać cały kompleks wraz z Katakumbami Św. Agaty. (wstęp 4 euro)
Tu obok katakumb znajduje się Grota Św. Jana, według podań to w tym miejscu przetrzymywano świętego podczas jego pobytu na wyspie.najważniejszy to barokowy kościół Św. Pawła. O pobycie Św. Pawła na Malcie przeczytasz tu. Nad grotą wzniesiono kościół imienia świętego. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1372 roku. Nazywany jest kościołem Św. Pawła za Murem gdyż został zbudowany na miejscu starej fosy. Barokowa budowla w typowym maltańskim stylu pięknie ozdobiona licznymi rzeżbami.
Kościół Św. Pawła w Rabacie
Wychodząc z obrębu satrej zabudowy Rabatu dochodzimy do Domus Romana. Na terenie ruin rzymskiej willi znajduje się Muzeum Starożytnego Rzymu. Można w nim obejrzeć piękne rzymskie mozaiki, przedmioty codziennego użytku, figurki i statuetki pochodzące z czasów imperium (wstęp 5 euro).