Z wielu miejsc na wyspie widoczna jest forteca na wzgórzu to właśnie jest Mdina. Dojazd do niej jest prosty, co kilkanaście minut odjeżdża kilka autobusów z dworca autobusowego w stolicy lub należy wybrać jeden z autobusów jadących z lotniska w kierunku północnej części Malty. Wszystkie one zatrzymują się na przystanku w Rabacie. To dość mylące dla osób, które odwiedzają te dwa miasta po raz pierwszy. Sama nie mogłam “rozgryźć” jak dojechać do Mdiny dopóki nie wysiadłam na przystanku w Rabacie. Wówczas wszystko już stało się proste. Wystarczy przejść przez park i dojść do murów obronnych i już widzimy Mdiną, wszystko co jest poza murami to Rabat. Więcej o historii tych dwóch miast dowiecie się https://zycietopodroz.eu/2018/07/31/mdina-i-rabat-miasto-rozdzielone-murami-cz-1-historia/
W barokowym pałacu mieści się Muzeum Historii Naturalnej
Mury obronne robią wrażenie, pierwszy rząd, następnie pozostałość po fosie (obecnie zagospodarowana przestrzeń do spacerów i spędzania wolnego czasu wśród kwiatów i drzew) i drugi rząd grubych murów. Już na pierwszy rzut oka widać, że to miasto- twierdzę trudno było zdobyć. Do miasta wchodzi się przez piękny most i bramę zaprojektowane przez francuskiego inżyniera Charlesa Francois dreMondiona w 1724 roku. Po przekroczeniu bramy wjazdowej znajdujemy się na placu San Publju, jednym z większych w mieście. Przy placu w barokowym pałacu znajduje się Muzeum Historii Naturalnej. Możemy w nim obejrzeć okazy maltańskiej fauny i flory, skały i minerały występujące na wyspie oraz kolekcję muszli i motyli (wstęp 5 euro). Skręcamy w prawo, a następnie w lewo idziemy wzdłuż murów obronnych (jedynie na tym odcinku zachowały się fragmenty pochodzące z XIII wieku, pozostałe zostały odbudowane po trzęsieniu ziemi). Uliczki są bardzo wąskie i co klika kamienic zmieniają kierunek. Taka zabudowa to kolejny element obronny, gdyby najeźdźcom udało się sforsować mury i fosę, wąskie i kręte uliczki utrudniłyby zdobywania miasta. Przy takiej zabudowie nie wiadomo co kryje się tuż za rogiem. Pokonując wąskie uliczki dochodzimy do głównego placu Mdiny i usytuowanej przy nim Katedry Św. Pawła.
Kopuła Katedra Św. Pawła w Mdinie widok z murów miejskich
Katedra powstała najprawdopodobniej na miejscu pałacu Gubernatora Rzymskiego – Publiusza, który w 60 roku n. e. gościł lub jak twierdzą inni,więził Św. Pawła podczas jego pobytu na wyspie. Więcej na ten temat przeczytasz pobycie świętego w Mdinie i Rabacie
Katedra Św. Pawła w Mdinie
Świątynię w obecnym kształcie odbudowano w latach 1697-1702 na ruinach poprzedniej normańskiej świątyni, która uległa zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1693 roku. Jej widok jest imponujący, stojąc na placu widzimy pięknie zdobioną barokową fasadę, a z oddalenia charakterystyczną dla maltańskich kościołów kopułę w kolorach białym i czerwonym.
Wnętrze katedry jest charakterystyczne dla baroku i przypomina nieco wystrój Katedry Św. Jana w stolicy. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matti Pretiego Nawrócenie Św. Pawła, pochodzący ze starej normańskiej świątyni, który przetrwał kataklizm. . Tuż przy katedrze znajduje się wybudowane w 1744 roku Muzeum Katedralne. Najcenniejszymi eksponatami są dzieła Rembranta i Durera, ponadto dokumenty inkwizycji, kolekcja monet oraz figury apostołów wykonane ze złota i srebra. Możemy w nim również oglądać ocalałe freski ze zburzonej katedry (wstęp 5 euro).
Mdina Klasztor Karmelitów
Tuż przy katedrze przy ulicy Triq Villegaignon znajduje się Klasztor Karmelitów, który jako jedyny klasztor na Malcie można zwiedzać. Turyści dowiadują się jak wyglądało życie zakonników w klasztorze klauzurowym przed wiekami. Idąc dalej tą ulicą dochodzimy do dawnego placu apelowego i murów miasta. Z ich wysokości możemy podziwiać panoramę od Wolnego Portu do Zatokę Św. Pawła.
Plac Św. Pawła w Mdinie
Wychodząc z placu skręcamy w prawo by obejść całe miasto. W niektórych miejscach jest tak wąsko, że mieszkańcy leżących naprzeciwko siebie kamienic, mogliby podać sobie ręce. Wiele budynków jest opuszczonych i zniszczonych, inne mają pięknie odnowione fasady i bardzo ciekawe klamki. Przedstawiają one delfiny, lwy, motywy kwiatowe a nawet aniołki. Prze drzwiach wejściowych wielu kamienic znajdują się obrazki namalowane na ceramice, przedstawiające Maryję z dzieciątkiem. Idą w kierunku bramy wjazdowej do miasta mijamy wejście do podziemi Mdiny. W surowych wnętrzach znajdują się ekspozycje pokazujące narzędzia tortur od czasów rzymskich, wystawę poświęconą czarownicom i czasom inkwizycji, historię publicznych egzekucji oraz losy maltańskich patriotów występujących przeciw Francuzom. Podziemia przeznaczone są dla osób dorosłych o znacznej odporności na okrucieństwa. (wstęp 4 euro).
Mdina brama wjazdowa do miasta
I już jesteśmy ponownie przy bramie wjazdowej, o tym co zobaczysz w mieście za murem czyli w Rabacie przeczytasz w kolejnym wpisie.
Warto udać się w podróż po średniowiecznym mieście nazywanym Miastem Ciszy. W obrębie murów obowiązuje zakaz ruchu, nie obejmuje on jedynie konnych zaprzęgów. Zwiedzanie zajmuje maksymalnie dwie godziny , gdy oglądamy muzea i wystawy.
Warto wspomnieć, że nienaruszony dawny wygląd miasta sprawi, iż wielu reżyserów wybiera to miasto jako plener dla swoich filmów. Kręcono tu sceny do filmu Gladiator Ridleya Scotta oraz Piratów Romana Polańskiego. Miłośnicy serialu Gra o Tron rozpoznają w Mdinie Królewską Przystań z pierwszego sezonu. Kręcono tu wiele scen m. in. pojedynek Neda Starka z Jamie Lannisterem czy wjazd Lady Stark do Królewskiej Przystani.
Kadr z serialu Gra o Tron
Kadr z serialu Gra o Tron
Kadr z serialu Gra o Tron
Z cała pewnością Mdina to obowiązkowy “punkt programu” na Malcie