Pozytywne zmiany w życiu dzięki filozofii Kaizen - Życie to podróż - Iwona Hasiec

Pozytywne zmiany w życiu dzięki filozofii Kaizen

Pomodoro – łatwo zarządzaj swoim czasem
28 marca 2018
Wyspy Kanaryjskie bez tajemnic
4 kwietnia 2018

Zbliża się wiosna, a wraz z nią pojawiają się pomysły, by dokonać zmiany w swoim życiu, poprawić kondycję, zrzucić dodatkowe kilogramy po zimie, przejść na zdrową dietę. Ile razy podejmowałaś już takie próby? I co z tego wyszło?  Może warto tym razem zacząć proces zmian z filozofią Kaizen?

Brzmi strasznie, a to nic innego jak metoda małych kroków opracowana przez Japończyków. Kai – zmiana, zen – lepsze. Czyli lepsza zmiana.

Na czym polega metoda Kaizen?

Mówiąc bardzo ogólnie, to idea ciągłego doskonalenia i rozwoju, krok po kroku, systematycznie, lecz bez drastycznych zmian. Takie działania pozwalają wprowadzić nawet bardzo radykalne zmiany, pozornie nie zmieniając niczego. Bardzo istotne jest unikanie stresu związanego z dużymi zmianami. Wydaje się to niemożliwe?

Aby zrozumieć metodę Kaizen, należy uświadomić sobie, jak bardzo różni się mentalność ludzi zachodu i wschodu. My oczekujemy szybkich efektów, najchętniej przy jak najmniejszym zaangażowaniu sił i środków. Trudno nam pojąć jak ceremonia parzenia herbaty może trwać godzinę lub więcej, dlaczego kwiaty w wazonie układa się godzinami, co sprawia, ze ktoś, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat pielęgnuje jedno drzewko, by osiągnąć idealny kształt. Japończycy żyją w sposób odmienny od naszego. Latami bez pospiechu angażują siły i środki by zrealizować swoje cele.

Tak jak w krótkim czasie nie można uformować bonsai, tak trwałej zmiany w naszym życiu nie dokonamy z dnia na dzień, potrzebujemy czasu i wytrwałości.

Metoda Kaizen początkowo odnosiła się do procesów produkcji. W 1986 roku Masaaki Imai opisał ją w książce „Kaizen: Klucz do sukcesu konkurencyjnego Japonii”. Dziś na całym świecie uznawana jest za kluczowy filar długofalowych strategii organizacji.

Z czasem metodę Kaizen zaczęło wykorzystywać poza przemysłem, dosłownie w każdej dziedzinie naszego życia.

Najczęściej nawet nie wiemy o tym, że stosujemy filozofię Kaizen od najmłodszych lat, stawiamy pierwsze kroki, a nie biegniemy w maratonie. Wymawiamy pierwsze słowo, następnie tworzymy pierwsze zdania, poprawiamy je, ulepszamy i tak bez końca. Gdy uczymy się prowadzić samochód, nie od razu siadamy za kółkiem rajdowego bolida. W sposób naturalny stosujemy metodę małych kroków w naszym życiu.

Czas dokonać zmiany i zacząć stosować technikę Kaizen w sposób ŚWIADOMY.

Unikniemy stresu związanego z planowanymi dużymi zmianami, niepokoju czy uda się osiągnąć cel, frustracji związanej z brakiem szybkich efektów.

Najczęstszą przyczyną nie podejmowania działań zmierzających do radykalnej zmiany w naszym życiu to strach przed porażką. Metoda małych kroków praktycznie eliminuje nasze obawy.

Czy brzmi to dla Ciebie ciekawie? Jeśli tak to zapraszam na ciąg dalszy.