Geograficznie obszar ten stanowi część Afryki to stanowi terytorium Hiszpanii , podzielony na dwie prowincje: zachodnią obejmujacą Teneryfę oraz mniejsze wyspy La Palma, La Gomera i El Hierro ze stolicą w Santa Cruz de Tenerife oraz wschodnią obejmującą Gran Canarię, Fuerteventurę i Lanzarotę ze stolicą Las Palmas de Gran Canaria
Archipelag Wysp Kanaryjskich składa się z 7 wysp głównych: Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera i El Hierro, oraz 6 mniejszych: Graciosa, Alegranza, Lobos, Montaña Clara, Roque del Este i Roque del Oeste . Większość mniejszych wysp jest niezamieszkana lub zamieszkana tylko okresowo w sezonie letnim. Mimo, iż odległości pomiędzy wyspami nie są duże (10-80 km), to ich zróżnicowanie pod względem krajobrazowym jest ogromne.
Wystarczy rzut oka na mapę by zobaczyć różnorodność kształtów: Lanzarote i Fuerteventura mają kształt wąski i długi i położone są niemal wzdłuż południka. Gran Canaria i Gomera mają kształt okrągły, wyglądają jak jeden wielki stożek wulkaniczny. Teneryfa, La Palma i El Hierro mają kształt nieregularny i sprawiają wrażenie, że ich fragment odpadł od pozostałej części co jest potwierdzone naukowo, a pozostałością tego zdarzenia jest 600 metrowe urwisko Los Gigantes na Teneryfie.
Archipelag jest bardzo górzysty co w połączeniu z wodami oceanu daje niepowtarzalny klimat tego miejsca. Najwyższy szczyt znajduje się na Teneryfie – Pico del Teide o wysokości 3718 m npm. Jest to jednocześnie najwyższa góra Hiszpanii. Cała centralna część wyspy jest bardzo górzysta, podobnie wygląda Gran Canaria z najwyższym szczytem Pico de Las Nieves 1949 m npm oraz niewielka La Palma z Roque de los Muchachos 2426 m npm.
Nawet maleńkie wysepki na El Hierro oraz La Gomera maja swoje wysokie szczyty odpowiednio Pico de Malpaso 1501 m npm oraz Garajonay 1487 m.
Dwie pozostałe wyspy gdy popatrzymy na ich największe wysokości wydają się niemal płaskie, najwyższe szczyty to Pico de la Zarza na Fuerteventurze (812 m) oraz Peñas del Chache na Lanzarote (670 m). Nic bardziej złudnego, wystarczy wybrać się na wycieczkę objazdową by się przekonać ile wzniesień i stromych podjazdów i zjazdów czeka na nas.
Główną gałęzią przemysłu jest turystyka, (32 % PKB) zapoczątkowana przez Anglików w połowie lat sześćdziesiątych XX wieku.
Przez lata wybudowano hotele oraz infrastrukturę turystyczną na niemal wszystkich wyspach. Rocznie na wyspy przyjeżdża ok. 10 milionów turystów z całego świata. Jest to jeden z najmodniejszych kierunków letniego wypoczynku od wielu lat. Lecz wyspy to nie tylko okres wakacji. Miliony europejczyków szukają słońca w okresie jesienno zimowym właśnie na Kanarach.
Najbardziej rozwinięta jest Teneryfa oraz Gran Canaria. Główne kurorty to Puerto de La Cruz które odwiedzili nawet Beatlesi. Los Christianos wraz z przylegającymi Playa de Las Americas i Costa Adeje, Puerto de Santiago. Natomiast na Gran Canarii to mista południowej części wyspy Playa del Inglés wraz z Maspalomas i San Augustin, Puerto Rico wraz z Amadores oraz Puerto de Mogan.
W ostatnich latach turystycznie znacznie rozwinęła się Fuerteventura. Przy najpiękniejszych plażach powstały Caleta de Fuste w środkowej części wyspy, Corralejo na północy oraz Costa Calma i Morro Jable na południu.
Na wyspie są idealne warunki do surfingu oraz windsurfingu, wielu miłośników tych sportów odwiedza Fuerteventurę.
Pozostałe wyspy z roku na rok zwiększają swój potencjał turystyczny.
Druga gałęzią gospodarczą wysp jest rolnictwo. Na eksport uprawia się banany, tytoń oraz pomidory. Na rynki lokalne pomarańcze, figi, cytryny, morele, papaje, migdały, cebulę, ziemniaki, trzcinę cukrową, kukurydzę i zboża. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się uprawa winorośli oraz miejscowa produkcja win, szczególnie w dolinie La Geria na Lanzarocie oraz na Teneryfie.
Fuerteventura znana jest z hodowli kóz oraz produkcji kozich serów, w logo wyspy jest koza.
Wyspy Kanaryjskie to ważne miejsce przeładunkowe, na każdej z wysp znajdują się porty. Największe z nich to Santa Cruz de Tenerife oraz Las Palmas de Gran Canaria, położone na skrzyżowaniu szlaków wodnych od wieków służą za miejsce przeładunkowe towarów z obu Ameryk, Afryki oraz Europy. Od kilkunastu lat kanaryjskie porty stanowią cel statków turystycznych.
Klimat wysp określa się jako oceaniczno-subtropikalny, z umiarkowanymi temperaturami, rzadkimi i nieregularnymi opadami . O wyspach mówi się ze panuje tu wieczna wiosna. Latem temperatury nie przekraczają 26 stopni (odczuwalna temperatura na wybrzeżu jest znacznie wyższa ok. 30 st.), a zimą nie spada poniżej 18 st. Temperatura wody to 19-23 st. Temat opadów to całkiem inna historia, ich zróżnicowanie jest ogromne.
Niemal każda wyspa ma obszary suche (najczęściej południowe), umiarkowane, a w niektórych częściach La Palmy, Teneryfy czy La Gomery charakteryzują się obfitymi opadami. Związane jest to z wysokimi górami, które stanowią naturalną barierę dla chmur deszczowych . Z tego powodu roślinność poszczególnych części wysp jest tak różnorodna. Od pustynnych obszarów, przez lasy iglaste po bujne lasy wawrzynowe czy laurowe.
Wyjątkiem są wyspy Fuerteventura oraz Lanzarote. Na obu występuje klimat bardzo suchy, a opady deszczu należą do rzadkości. Krajobraz tych wysp jest iście księżycowy.
Ciekawostką klimatyczną jest fakt, iż zimą na Wyspach Kanaryjskich pada śnieg. Na Teneryfie na wysokości powyżej 2 tysięcy m czasami padają obfite opady śniegi, który utrzymuje się kilka, kilkanaście dni. Na szczycie Pico del Teide biała pokrywa zalega znacznie dłużej .
Najbardziej wietrzną wyspą jest Fuerteventura co odzwierciedla nawet jej nazwa.